مضرات قارچ گانودرما جنگلی و عوارض جانبی مصرف آن

مضرات قارچ گانودرما جنگلی و عوارض جانبی مصرف آن به طور کامل شناخته نشده است. چون نمی توان در تحقیقات علمی برای بررسی عوارض جانبی قارچ گانودرما جنگلی، مصرف آن را روی انسانها آزمایش کرد. با این وجود جمع آوری نتایج گزارش‌های موجود در برخی مراکز درمانی و بیمارستانی که…

مضرات قارچ گانودرما جنگلی و عوارض جانبی مصرف آن به طور کامل شناخته نشده است. چون نمی توان در تحقیقات علمی برای بررسی عوارض جانبی قارچ گانودرما جنگلی، مصرف آن را روی انسانها آزمایش کرد. با این وجود جمع آوری نتایج گزارش‌های موجود در برخی مراکز درمانی و بیمارستانی که دلیل مراجعه بیماران را عوارض جانبی ناشی از مصرف قارچ گانودرما جنگلی عنوان کرده‌اند توانسته به شناخت مضرات قارچ گانودرمای جنگلی کمک کند.

مشاهده این عوارض جانبی دلیل اصلی توصیه فروشندگان قارچ جان‌افزا به مشتریان برای خرید قارچ گانودرما های پرورشی خالص است که نه تنها هیچ گونه عوارض جانبی برای مصرف کننده ندارد بلکه خواص آن برای درمان انواع بیماریها اثبات شده است.

مضرات قارچ گانودرما جنگلی

در شرح حال موجود در مراکز درمانی، عوارض جانبی زیر در اثر مصرف قارچ گانودرمای جنگلی گزارش شده است:

 • درد شدید معده و اختلالات گوارشی
 • التهابات پوستی
 • آسیب دیدن کبد
 • ریزش مو
 • از کار افتادن کلیه

مشاهده این عوارض جانبی بعد از مصرف قارچ گانودرما جنگلی، محققان بسیاری را بر آن داشت که روی عوارض جانبی احتمالی ناشی از مصرف قارچ گانودرما پرورشی خالص نیز مطالعاتی انجام دهند.

خوشبختانه نتایج این مطالعات نشان داده اند که حتی پس از یک سال مصرف مداوم جوشانده قارچ جان‌افزا، هیچگونه عوارض جانبی خاصی در مصرف‌کنندگان مشاهده نشده است.

محققان به این نتیجه رسیده اند افرادی که به طور منظم و روزانه جوشانده قارچ ریشی را طبق توصیه فروشنده نوشیده اند، از خواص فوق العاده و اعجاز‌آور این قارچ برای درمان بیماری های مختلف و تقویت سیستم ایمنی بدن بهره برده اند.

البته نتایج برخی از تحقیقات نشان می‌دهد مصرف پودر قارچ گانودرما برای مدت بیش از یک ماه می تواند برای کبد سمی باشد. به همین علت معمولاً توصیه می شود که فقط جوشانده قارچ گانودرما پرورشی خالص با دوز مشخص شده توسط فروشنده مصرف شود.

علائم، عوارض جانبی و مضرات قارچ گانودرما جنگلی

از مهمترین عوارض مصرف قارچ گانودرما جنگلی می توان به مشاهده علائم زیر اشاره کرد:

 • بی خوابی
 • احساس سرگیجه
 • سمی شدن کبد
 • خشکی دهان گلو و بینی
 • احساس خارش در نواحی مختلف بدن
 • خونریزی از بینی
 • رقیق شدن خون

چطور میتوان از بروز عوارض جانبی و مضرات قارچ گانودرما جلوگیری کرد؟

 • برای جلوگیری از بروز عوارض جانبی و مضرات قارچ گانودرما حتماً باید از جوشانده قارچ گانودرما پرورشی خالص استفاده کنید.
 • دوز پیشنهاد شده از طرف فروشنده برای مصرف قارچ گانودرما اهمیت بسیار زیادی در پیشگیری از بروز عوارض جانبی آن دارد.
 • هنگام خرید قارچ گانودرما فقط آن را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید و هرگز قارچ گانودرما جنگلی که تحت شرایط کنترل شده پرورش داده نشده است را خریداری نکنید.

عوارض جانبی و مضرات قارچ گانودرما در اثر مصرف بیش از اندازه چیست؟

ترکیبات مفید موجود در قارچ گانودرما شامل مواد ضد انعقاد خون می باشد که در اثر مصرف زیاد می تواند ریسک رقیق شدن خون و احتمال خونریزی از بینی را افزایش دهد. بنابراین بهتر است جوشانده قارچ جان‌افزا را بیش از مقدار توصیه شده توسط فروشنده مصرف نکنید.

ترکیبات فعال موجود در قارچ گانودرما، فشار خون را کاهش میدهد. بنابراین، مصرف بیش از اندازه قارچ ریشی ممکن است موجب احساس ضعف و بی حالی و افت فشار خون بدن شود.

جمع بندی

بسیاری از پزشکان طب سنتی معتقدند که خواص قارچ گانودرما برای تقویت سیستم ایمنی بدن موجب افزایش قدرت فرد برای مقابله با بیماری‌های مختلف از جمله سرطان میشود با این وجود به علت اینکه مصرف قارچ گانودرما جنگلی یا مصرف بیش از حد جوشانده قارچ گانودرما پرورشی خالص می تواند عوارض جانبی و مضرات قارچ گانودرما را برای بدن افزایش دهد، توصیه می شود که خرید قارچ گانودرما از فروشگاه های معتبر انجام گرفته و به میزان دوز توصیه شده توسط فروشنده مصرف شود.

به علت ترکیبات خاص موجود در قارچ ریشی مصرف این گیاه معجزه آسا برای افرادی که به کاهش فشار خون مبتلا هستند و یا در دوران بارداری و شیردهی قرار دارند، توصیه نمی شود. بنابراین پیش از خرید قارچ گانودرمای پرورشی خالص حتماً با یک پزشک طب سنتی یا فروشنده ای که در این زمینه تجربه کافی دارد، مشورت کنید.

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست